واکس های پوشاننده میوه

واكسهای پوشاننده میوه

امروزه استفاده از پوشاننده ها یا واکسهای خوراکی به عنوان ماده نگهدارنده جهت پوشش میوه و سبزیجات بسیار رایج شده است. اگرچه بسیاری تصور می کنند که پوشش میوه ها به منظور زیبایی و افزایش بازارپسندی ان می باشد، ولی تامین اهداف زیر به لحاظ اقتصادی بسیار مهمتر می باشد:
• کنترل تبادلات گازی میوه با محیط اطراف و در نتیجه کاهش تنفس میوه
• کنترل خروج رطوبت میوه و در نتیجه کاهش اُفت وزن میوه
• جلوگیری از چروکیدگی و حفظ طراوت و تازگی میوه
• کنترل بیماریهای پس از برداشت میوه

واکس XEDASOL

تکنولوژی پیشرفته کارنوبا در واکسهای XEDASOL

کارنوبا یک ماده صد در صد گیاهی است که برگ درختان نخل برزیلی استخراج می شود. به علت منشاء گیاهی، این ماده امروزه کاربرد بسیار وسیعی را در صنایع غذایی و داروسازی دارد و مصرف سایر مواد جامد نظیر پلی اتیلن، شلاک و کیتوسان به شدت در حال کاهش می باشد.
به خاطر ساختار بیوشیمیایی منحصر به فرد کارنوبا، پس از پوشش میوه با این ماده، یک اتمسفر تغییر یافته در اطراف میوه تشکیل می شود که با ایجاد توازن میان میزان تنفس و تبادل گازهای تنفسی از تخمیر شدن میوه جلوگیری می کند. در نتیجه واکسهای کارنوبا علاوه بر کاهش افت وزن میوه، طعم میوه را به خوبی حفظ می کند. از طرفی دیگر به دلیل منشاء گیاهی ماده کارنوبا، پوست میوه های مختلف با این ماده سازگار بوده و بر خلاف واکسهای شلاک عوارض سوختگی پوست ناشی از سمیت واکس را بروز نمی دهد.
پوشاننده های میوه به صورت امولسیون کارنوبا تولید می شوند و تولید این محصول مطابق مقررات و ضوابط فرآورده های خوراکی در اتحادیه اروپا می باشد. کلیه محصولات وارداتی کمپانی فرانسوی XEDA، واجد مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو می باشد. بنابراین مصرف این محصول در تولید مواد خوراکی و آشامیدنی کاملا مجاز می باشد.

واکس MXShine

این واکس دارای 19% ماده کارنوبا و 5% شلاک می باشد و جهت پوشش مرکبات کاربرد دارد. این واکس علاوه بر کنترل افت وزن میوه دارای براقیت بالایی می باشد. این پوشاننده قابلیت خشک شوندگی بسیار بالایی دارد و به همین دلیل از کثیف و چسبناک شدن نقاله ها و رولیکهای خطوط سورت و بسته بندی میوه جلوگیری می کند.

واکس MXStore انباری

این واکس علاوه بر دارا بودن 24% مواد جامد دارای مقادیر موثر قارچکش می باشد. مخلوط قارچکشهای بیولوژیک موجود در این واکس (نظیر کاروُن، منتول و اوژنول) جهت کنترل بیماری های کپک سبز و آبی و انواع پوسیدگیها (قهوه ای، سیاه و ترشیدگی) موثر بوده و نگهداری طولانی مدت میوه را در انبارهای فنی و سردخانه ها امکانپذیر می سازد.

واکس NanoXeda

این واکس دارای 20% ماده کارنوبا و مقایر کمی شلاک می باشد که با استفاده از نانوتکنولوژی در کپسولهایی به ابعاد 85 نانومتر جاسازی شده اند. در نتیجه این واکس دارای درخشندگی ماندگار و بسیار زیبا می باشد این واکس برای کلیه میوه هایی نظیر مرکبات، سیب، گلابی، شلیل، انار، آلو و گوجه فرنگی کاربرد دارد.

واکس MXA (سولونت)

این واکس دارای 14% شلاک می باشدکه در الکل حل شده است. این واکس جهت پوشش لایه بالایی بسته بندی های میوه قبل از ورود به بازار کاربرد دارد. این پوشش دارای درخشندگی بسیار زیادی می باشد و به سرعت خشک بر روی میوه می شود.

واکس XEDAPAT

این واکس پس از 10 سال تحقیق و آزمایش به بازار معرفی شده است و برای پوشش سیب زمینی کاربرد دارد. با پوشش سیب زمینی با این واکس علاوه بر کنترل افت وزن عوارض فیزیولوژیک نظیر تغییر رنگ و جوانه زنی به تعویق می افتد. همچنین با پوشش XEDAPAT میزان تولید آلکریل آماید در محصولاتی نظیر چیپس سیب زمینی به شدت کاهش می یابد.